O projektu

Inspirace

Bikování je o ježdění na horských kolech v nezpevněném terénu - po pěšinách, občas na kořenech, kamenech - v těsném a respektujícím kontaktu s přírodou. Brno má neuvěřitelně krásné okolí stvořené pro bikování, oříšek je ale zjistit, kudy optimální bikové trasy vedou, odhadnout jejich sjízdnost, obtížnost nebo trefit správný směr. Například "čárkovaná" na mapě může znamenat cestu zarostlou kopřivami, zaházenou klacky nebo úžasný bikový singletrail.

A tak přišel na svět projekt BRNO.BIKE.TRAILS - ucelený webový průvodce MTB trasami v okolí Brna. Od bikerky pro bikery a bikerky. Trasy jsou namyšlené tak, aby se úseky minimálně opakovaly (vyjma smysluplného opačného směru), technická i fyzická obtížnost jsou u všech tras konsistentně hodnocené, trasy jsou doplněny nejpodrobnější dostupnou online mapou pro oblast Brna, fotografiemi, motivačním videem z trasy a virtuálním průletem. V konečné podobě by měl průvodce systematicky pokrývat kompletní okolí Brna (cca 50-60 tras).


Status quo

Startujeme o letních prázdninách 2019 s prvními třinácti trasami a další budou postupně přibývat. Do konce cyklistické sezóny 2020 by mělo být online cca 25 tras. Videa a fotky budeme k trasám doplňovat, jakmile se nám je podaří zpracovat. V plánu je také řada interaktivních rozšíření webu. Stay tuned.

 Máte hezkou fotku z trasy, kterou bychom mohli přidat do fotogalerie? Pošlete nám ji, budeme vděčni. Umíte hezky fotit či točit / stříhat video nebo máte k dispozici dron a máte chuť a čas k projektu přispět pomocnou rukou? Ozvěte se.


Podpoř projekt jedním LIKE

Přístup ke všem trasám je a vždy bude zdarma. Neplánujeme placené členství, vip trasy ani nic podobného. Na druhé straně je pro nás důležité ukázat partnerům, kteří projekt finančně či jinak podporují, že je o projekt zájem a má smysl jej dále rozvíjet. Za každý jeden LIKE Facebookové stránky velmi DĚKUJEME!


O trasách

Délky tras

Délky tras se různí - od pár km (cca 5km) po pár desítek km (cca 50km). Dlouhé trasy lze obvykle flexibilně zkrátit - zkratky jsou popsány slovně, časem budou vyznačeny v mapě.

Převýšení / výškový profil tras

Brno má převážně kopcovité okolí. Trasy jsou koncipovány v rámci možností tak, aby stoupání byla plynulá a nenásilná, a sjezdy naopak využívaly prudší stranu kopce / hřebene. Výškové profily tras berte s rezervou - data o nadmořské výšce pochází prozatím ze serveru Mapy.cz a jejich odchylka může být velmi vysoká. Slouží pro orientaci kolikrát pojedete významně nahoru / dolů, je-li profil rovinatější nebo kopcovitější a podobně. Postupně doplníme barometricky naměřené hodnoty, které jsou přesnější. V popisu tras je zmíněno, jak prudká / náročná stoupání jsou. Fyzická obtížnost trasy je označena číselnou hodnotou v rozmezí 1-5.

  Máte-li k dispozici gps zařízení se zkalibrovaným barometrickým výškoměrem, možnost některou z existujících tras s tímto výškoměrem projet a naměřená data nám poslat, dejte vědět.

Technická obtížnost tras

Trasy jsou určené pouze pro horská kola. Najdete zde pohodové a technicky nenáročné výlety i úseky pro experty. Až na pár výjimek lze těžší technické úseky objet méně náročnou alternativou nebo krátké techničtější úseky sejít / přenést. Alternativy jsou uvedené v popisu trasy a vynačené na mapě (nejsou ve staženém .gpx souboru). Technická obtížnost trasy je označena číselnou hodnotou v rozmezí 1-5, je-li navíc uvedené číslo v závorce, je to právě obtížnost nepovinných technických úseků, jinak totiž může být trasa technicky nenáročná.


Bikuj s respektem k sobě i ostaním

Fajn podmínky k bikování tvoří každý z nás svým respektem k přírodě, ostatním bikerům, dalším zájmovým skupinám i sám k sobě. Server BRNO.BIKE.TRAILS slouží pouze ke sdílení tras a nenese žádnou zodpovědnost za bezpečnost a průjezdnost tras stejně jako za jiná možná omezení na trase.

Je na zodpovědnosti každého jednotlivce nastudovat si příslušnou místní legislativu, odhadnout své fyzické a technické schopnosti a počítat s případnými nepředvídatelnými překážkami na trase, rozhodne-li se ji absolvovat. Trasy nelze v žádném případě považovat za oficiálně vytyčené okruhy pro mountain biking.


Kontakt

Facebook (zpráva): 
facebook.com/BRNO.BIKE.TRAILS
Email: 
brno@bike-trails.cz
Telefon: 
+420 775 051 120