Trail foto

Hvozd

Partner trasy

Z výchozího bodu - konečné zastávky tramvají v Obřanech se po rovinaté cyklotrase vedoucí podél pravého břehu Svitavy přemístíte do Bílovic. Pojedete-li tudy o víkendu a za krásného počasí, počítejte, že průjezd bude malou či velkou společenskou záležitostí, potkáte pravděpodobně spousty nadšených bruslařů, cyklistů, turistů, maminek s kočárky a ostatních, co milují jízdu nebo chůzi po svištivém uhlazeném asfaltu.

Cesta z Bílovic bude pravý opak, začnete osamoceně stoupat lesem po plynulé šotolině nad Řícmanice, na hřebínku se trasa zalomí a sjedete dolů, abyste mohli vyrazit po naučné stezce Hvozd (široká lesní pěšina) do lesů protějšího svahu. Čeká vás přibližně stejně dlouhé stoupání jako to první a vynoříte se na lesní cestě Brněnka. Pokračovat sice můžete po ní, je však škoda si nechat ujít sice krátkou, ale hezkou terénní vložku, takže se kousek vraťte a napojte se na modrou turistickou a ta vás dovede až pod Srnčí studánku.

Za silnicí začíná více otevřená část s výhledem na Kanice - stoupáte poctivě a plynule po široké neznačené cestě. V místě, kde se trasa sbíhá se zelenou značkou začíná hezký terénní sjezdík do Kanic - pokud pojedete první třetinu přesně po zelené bude to uzoučké v mlází uzavřené korýtko, občas s malými uklouzanými kamennými schodky ( 2.5). Pokud vás až tak těsný kontakt s okolní přírodou netěší, jeďte uhlazenější a otevřenější souběžnou pěšinkou kousek vedle (pro lepší orientaci vyznačeno jako chickenway v mapě, obě cesty se po chvíli spojí).

Po překřížení silnice pokračuje pěšina až na Ochoz, který projedete po silnici. Navazující odbočka ze silnice je velmi nenápadná, sledujte gps, pokud to bude vypadat, že sjíždíte k někomu na zahradu, jedete správně. Precizně upravenou loukou dojedete k lesu. V lese začíná velmi poctivé terénní stoupání až k rozcestí Říčky, bus. Chcete-li tento prudší a trochu méně upravený úsek vynechat, můžete ho objet po vedlejší silnici (vyznačeno v mapě jako chickenway, byť se jedná netradičně o jízdu do kopce). Až do Bílovic je to dále po žluté turistické - začíná se asfaltem, ale po chvilce odbočíte do terénu, do krásného prosvětleného listnatého lesa a užíváte si sjezd dlouhou pěšinou, která v závěru přejde v techničtější pasáž ( 2.7) - vymleté korýtko občas s kamennými schodky, které vás vyplivne u Myslivny Lišky Bystroušky.

Abyste nemuseli po cyklotrase zase zpět do Obřan, zkuste to variabilněji po druhém břehu řeky Svitavy - skalkovitá pasáž viditelná v mapě se dá lehce přenést (pohodlné kovové schody schůdné i s kočárkem). Jinak je to povětšinou široká cesta.

23,9 kmdélka

435 mpřevýšení

2.7fyzická obtížnost

2.5technická obtížnost()

Stáhnout trasu