Trail foto

Jelení skok

Partner trasy

Trasa začíná v Útěchově, na konci obytné čtvrti kříží silnici na Adamov a po hezkém singletrailu sjíždí na širokou houpavou šotolinovou cestu obklopenou vzrostlým listnatým lesem. Je to přírodní rezervace Jelení skok táhnoucí se až k Vranovu. Za dobrých sněhových podmínek je klikatá cesta s oblibou využívaná místními běžkaři. Celý Vranov se dá také hezky obkroužit po houpavé šotolině, na zpestření je tam vložená terénní zkratka.

Z rozcestí Potoky trasa klesá nepříliš uklizeným, ale sjízdným lesíkem za místní motokrosovou trať, následně lízne silnici a hned zase odbočuje do lesa do terénu - k vysílači Homole (kousek před ním je rozcestí, volte prostřední, nejpříměji vedoucí pěšinu).

Jakmile vyjedete z lesa, otevře se nádherný výhled na Svatou Kateřinu a po hřebenové louce sjíždíte do údolí. Na konci sjezdu se zanoříte mezi rodiné domky a místní komunikace vás dovede až na frekventovanou hlavní silnici na Blansko. Pojedete po ní jen kousek, při první možné příležitosti se trasa odklání doleva na vedlejší cestu s minimálním provozem směr Olešná.

Po hladkém asfaltu podél potoka znovu nabíráte ztracené výškové metry. Než se silnice začne prudce zvedat, odbočíte na šotolinu a pokračujete v plynulém stoupání. V horních partiích hřebene, na který se vyšplháte, se začnou otevírat další výhledy.

Nahoře se trasa napojuje na zelenou turistickou značku (široká lesní pěšina), ta chvíli kopíruje vrstevnici a pak začíná padat zpět do údolí. Po výjezdu z lesa je na kochacím programu další úsek - prohlédnout si můžete celý protější hřeben, včetně části trasy, kterou jste sjížděli od vysílače Homola. Představu, kolik toho musíte vyšlapat zpět na Útěchov, budete mít nyní velmi jasnou.

Stoupání tentokrát vede z většiny po nezpevněných pěšinách a je prudší oproti dosud absolvovaným výjezdům. Začátek je otevřený a hezky kontrastuje s následným zanořením se do tmavého jehličnatého lesa, jímž se dostanete nad Vranov (část vede po Lesní naučné stezce Babí Lom).

Poslední panoramatický výhled na trase se ukazuje z naučné stezky Krajem říčky Ponávky - a to na Vranov v celé jeho kráse, s rozsáhlým kostelním komplexem jako hlavní dominantou.

Na závěr se naučíte zajímavou alternativu jak se dostat z Vranova na Útěchov, sjedete si kvůli tomu ve Vranově sice do dolíku, ale za body do nevypsané soutěže Poznej Brno na biku, to stojí.

24,9 kmdélka

655 mpřevýšení

2.8fyzická obtížnost

1.2technická obtížnost()

Stáhnout trasu