Trail foto

Křížová & Prýgl trail

Partner trasy

Trasa začíná od společenského centra Sýpka v Medlánkách a směřuje k přírodnímu parku Baba. Po širokých nezpevněných cestách stoupá prosvětleným listnatým lesem na nejvyšší bod Baby - Velkou Babu. Odměnou za úvodní výškové metry je výhled do širého okolí Jinačovic, téměř jako z letadla. Následuje rychlý sjezd po polňačce do Jinačovic, který v dědině přechází do asfaltových serpentin (jednu lze zkrátit snadno přehlédnutelnou terénní vložkou).

Přejetím hlavní silnice startuje druhé (a poslední významnější) stoupání: nejdříve otevřenou polní cestou k protějším Podkomorským lesům, pak širokou pěšinou v tmavém, klidném a často liduprázdném lese na velké rozcestí turistických tras (Senařov) a z něj na Trnůvku poctivě se utahující šotolinou.

Nahoře se terén párkrát zavlní - dáte si singlík kolem ohrady obory, šotolinový sjezd, přeskočíte ohradu (přes oficiální vstup) a fičíte po uhlazeném asfaltu nad Křížovou cestu.

Křížová cesta ( 4.3) je široký prudký a sypký kamenitý sjezd s nekonečnými možnostmi volby stopy - vysoká technická zdatnost nutná, každopádně sejít zvládne každý (cca 300m). Opouštíte oboru a sjíždíte ještě pár prudkých hliněných výškových ke studánce ( 3.5), pak pokračujete již mírněji k přehradě.

Závěrečnou třetinu zahajuje panoramatický Prýgl trail (většinou  2) - singletrail kopírující břeh Brněnské přehrady. Technicky zdatnější sjedou/přejedou všechno, ti, co se necítí, mohou kratičké skalkovité pasáže ( 3-5) přenést (celý úsek je značený i jako cyklotrasa). Při přejezdu Junácké louky vykoukne v celé své kráse hrad Veveří.

Od přehrady se trasa nenásilně vrací přes Kníničky na Medlánky mírně zvlněným terénem.

26 kmdélka

578 mpřevýšení

3fyzická obtížnost

2.5 (4.3*)technická obtížnost()

Stáhnout trasu