Trail foto

Říčky

Partner trasy

Výchozí bod - Mariánské údolí - je turisticky velmi rušná oblast a frekventovaný je i výjezd po cyklotrase, která vede k začátku uměle vybudovaných stezek namotaných v této oblasti. Stezky spadají pod trail centrum Singletrail Moravský kras, který má jednu základnu v Jedovnicích a druhou právě zde, v Mariánském údolí. Bylo by škoda bikového zpestření nevyužít a tak si hned v úvodu projedete část místních vyladěných uhlazených vlnek a klopenek a rozpumpujete se do dalších kilometrů. Stezky vás zavedou až k Mokerské myslivně.

Tam se trasa napojuje na červenou turistickou a po široké zpevněné cestě sjíždí do Hostěnic - malebné dědinky, odkud začíná první romantická pěšina - a to směrem k (výborné a živé) studánce V Napajedlích. Cesta, v jejíž půli se studánka nachází, je široká a dobře udržovaná. Jakmile se začne stáčet zpět na Hostěnice, trasa z ní nenápadně odbočí do méně prošláplého terénu a pokračuje o něco prudčeji k velké křižovatce lesních cest poblíž pomníku Vlastimila Nezvala.

Celá prostřední třetina trasy (prakticky až po rozhlednu v Mokré) se nese v podobném duchu: hezké a bikersky neotřelé nezpevněné cesty a pěšiny občas proložené krátkým přejezdem po cestě pevné, profil se mírně vlní. Kromě samotného romantického prostředí přírodního parku Říčky stojí za zmínění i zajímavý industriální pohled na divočinou obklopené robustní potrubí, které je součástí infrastruktury velkého místního lomu pár kilometrů před rozhlednou v Mokré, přehlédnout nelze. Samotná rozhledna v Mokré je další příležitost ke krátkému zastavení a širokému pohledu do dáli.

Z rozhledny vede pěkný lehký singletrailový sjezd, na který pak naváže plynule cesta v obytné zástavbě. Zpět na Mokerskou myslivnu je nejjednodušší vyjet po silnici. Díky místním stezkám zůstává bikerské pozornosti ukrytá s traily paralelně vedoucí panoramatická pěšina - kousek nad ní jste se houpali ze startu. Ústí u Horákovské myslivny. Odtud zbývá už jen dlouhý sjezd okrajem lesa po širší pěšině s krásnými výhledy. Romantickou tečkou za celým výletem je pak Zukalův Mlýn, nicméně ten je už v zóně vysoké návštěvnosti. Závěr je po rovině, ideální na krátké vytočení nohou před dojezdem k hlavnímu parkovišti v Mariánském údolí.

31,6 kmdélka

465 mpřevýšení

2.3fyzická obtížnost

1.3technická obtížnost()

Stáhnout trasu