Trail foto

Stanovisko

Partner trasy

Trasa začíná v Mokré Hoře a krajem říčky Ponávky směřuje terénem zvlněně na Lelekovice (červená turistická). Prokličkujete dědinku a pokračujete po rovinaté polní pak lesní pěšině na Kuřim, kterou trasa svižně objede po asfaltových cyklostezkách. Za Kuřimí čeká první delší zahřívací stoupání přes přírodní park Zlobice - výšlap po pěšině (červená turistická) zavřené v mlází na hřebínek Zlobice - Lipůvka. Hřebenovou panelovkou s širokými výhledy dojedete až nad Lipůvku.

Při přejezdu směr Všechovice se střídají značené terénní cyklotrasy a několik úseků silničních. I finální a nejdelší stoupání na nejvyšší bod trasy bere vzhledem k okolnímu masivnímu kůrovcovému kácení zavděk značenou a přeživší terénní cyklotrasu. Nahoře vyjedete z lesa do luk - širokého otevřeného prostranství s výhledy skoro jako na horách. Zasloužená odměna.

Dlouhý sjezd ze Stanoviska ( 3) směřuje lesem do Železného u Tišnova - je to širší kamenitá pěšina, občas vymleté korýtko. Z lesa i sjezdu vystoupíte u chatové oblasti v Železném a postupně se napojíte na stále převážně klesající asfaltovou cyklotrasu do Drásova. Z Drásova pokračujete po rovinatých velmi otevřených pěšinách a kopírujete bývalou železniční trať (Stará Tišnovka), při tom si můžete prohlížet okolní zalesněné hřebeny, přilehlé brdky a dědinky nebo zajímavé úkazy jako jsou například Malhostovické pecky. Dojetete k oblíbenému rybníku Srpek v Kuřimi, prokličkujete její přihlelou zapadlou částí a okrajem přírodního parku Baba nenásilně směřujete na Ivanovice - těšit se můžete na mírně vlnité pěšinky a zábavné singlíky ( 1.5), výhledy na Českou, Lelekovice a oblasti kolem.

Z Ivanovic zbývá dostat se zpět do Mokré Hory - dá se elegantně prosmýknout zahrádkářskou kolonií a sjet prudkým prďákem dolů ke kolejím (technická zdatnost nebo ochota kousek snést kolo nutná,  4.5), pak už popojedete jen po rovině do cíle. Alternativně lze dojet do cíle trasy po nenáročných zpevněných a nezpevněných pěšinách, nezbudou-li na technické hrátky v závěru síly (hezká alternativa, která vám ukáže, jak snadno prokličkovat celý dopravní uzel mezi Ivanovicemi a Mokrou Horou, aniž byste museli vůbec jet po silnici, je vyznačená v mapě).

Část fotek je z doby před kůrovcovou kalamitou 2020, kdy trasa vedla z Lipůvky po zelené turistické do Skaličky a přes Partyzánský památník směr Stanovisko.

48,1 kmdélka

691 mpřevýšení

3.5fyzická obtížnost

2technická obtížnost()

Stáhnout trasu