Trail foto

Vildenberk

Partner trasy

Trasa začíná z Líšně, Mariánského údolí delším asfaltovým stoupáním k Horákovské myslivně. Zde se otevírají první z mnoha výhledů na jih Brna. Minete výraznou kapličku a pokračujete co nejpříměji po boční hřebenové pěšince s dalšími občasnými výhledy stejným směrem.

Terénem sjíždíte do Mokré-Horákov ( 2.5), abyste obratem rychle nastoupali po asfaltu na protější kopec na rozhlednu. Nejprudší sjezd a výjezd dne máte za sebou, profil zbytku trasy je pak pocitově mnohem plynulejší. Z rozhledny zamíříte na Hostěnice - nejdřív po šotolině, pak pěšince - na jejich předělu se nabízí ryze industriální výhled na mohutné potrubí, které je součástí logistiky místního velkého lomu. Překonáte krátký spojovací kousek po silnici nedaleko Hostěnic a odbočujete na krásnou lesní vrstevnici, která vás zavede až k naučné stezce Vildenberk.

Odtud se profil více rozvlní, pojedete po různě širokých pěšinách, otevřou se nekonečné výhledy do okolí - třeba při panoramatickém sjezdu po otevřené louce k Pozořicím nebo nad přírodním parkem Hynčické skály.

Pytlíček z Vítovického údolí přes Olšany na Kalečník strávíte na šotolinových nebo zpevněných cestách obklopeni hlubokými lesy jihu Drahanské vrchoviny a zase to bude plynule nahoru dolů. V Olšanech si můžete dát pivko u romantického rybníčku.

Z Kalečníku sjedete kousek po asfaltu a pak odbočíte do zábavného terénu - mimo pár nevýrazných stoupání a jednoho sjezdíku je to velmi výrazně klikatá mírně klesající vrstevnice (široká pěšina - NS Vildenberk). Vyplivne vás až nad Pozořicemi.

Poslední části trasy dominují otevřená prostranství s dalekými výhledy. Projedete se po netradičních kopcovitých loukách s pozořickým zámkem jak na dlani, polnačkami nad Velaticemi a krátce prokličkujete hezky udržovanými dědinkami Pozořice a Velatice. Dojezd do rušného Mariánského údolí je pak už z Velatic kompletně po rovině, až na malou terénní vsuvku po asfaltu.

Trasu lze snadno v několika místech zkrátit: 1) Při prvním nájezdu na naučnou stezku Vildenberk 2) Z Vildenberské louky se dá přejet po turistických značkách na modrou NS Vildenberk a napojit se na vracející se trasu 3) lze vynechat malou část vedoucí přes extra panoramatický přírodní park Hynčické skály 4) lze vynechat pytlíček přes Olšany (na rozcestí Vítovický most jeďte po cyklotrase směrem na Kalečník).

Aktualizace 08/06/2020: kvůli kůrovcové těžbě je terénem bohužel prakticky neprůjezdná (snad jen dočasně) část z Olšan přes Červený kopec až po Žalmanův kámen. Úsek se dá jednoduše objet po asfaltové cyklotrase z Olšan na Žalmanův kámen, mapa objížďky je prozatím jen v komentáři k trase.

44,7 kmdélka

789 mpřevýšení

3fyzická obtížnost

1.2technická obtížnost()

Stáhnout trasu